Niektórzy nauczyciele z którymi jesteśmy związani

Wyjaśnienie: słowo “Roshi” pochodzi z języka japońskiego i oznacza dosłownie “starego” lub “czcigodnego” nauczyciela. Na Zachodzie przyjęło się tłumaczenie tego tytułu jako “mistrz zen”.

Yasusada Seki Hotei

Yasusada Seki Hotei

Syn Seki Yuho Roshiego, nieżyjącego już opata klasztoru Eigenji w Japonii. Został wyznaczony przez Yamada Bunryo Roshiego jako nauczyciel kontynuujący tradycję sesshin w Europie, zapoczątkowaną przez Seki Yuho Roshiego, a następnie kontynuowaną przez Yamada Bunryo Roshiego (m.in. przez 11 lat w Polsce). Od ok. 30 lat praktykuje w klasztorze Kenninji. Od 1980 roku opiekuje się Goshukaku Zen Dojo, w prefekturze Okayama. Jest to dojo należące do Eigenji. Od 2014 roku jest opatem świątyni Sogenji w prefekturze Shiga. Świątynia ta również przynależy do Eigenji. Jest też mistrzem Drogi Herbaty, Sencha-Do, praktykuje akupunkturę, ziołolecznictwo, shiatsu i qi-gong. Od 2014 roku prowadzi coroczne sesshin w Polsce.

 

Harada Shodo Roshi

Harada Shodo Roshi

Opat świątyni Sogen-ji w Okayama, w Japonii. Jest spadkobiercą Dharmy Yamady Mumona Roshiego (linia zen rinzai), pod którego kierunkiem praktykował 20 lat w klasztorze Shofukuji w Kobe. Urodził się w 1940 roku, w Nara, w Japonii. Roshi Harada w każdej minucie swojego życia i we wszystkim czym się zajmuje daje nam możliwość odnalezienia naszej prawdziwej natury, którą wszyscy posiadamy. To właśnie ofiarowuje wszystkim gdziekolwiek są. Harada Shodo Roshi prowadzi również sesshin w USA i w Europie. Więcej na temat jego działalności można znaleźć na stronach OneDropZen.

 

 

Yamada Bunryo Roshi

Yamada Bunryo Roshi

Roshi w linii zen rinzai. Jest następcą Dharmy Seki Yuho Roshiego, nieżyjącego już opata świątyni Eigenji w Japonii.
Yamada Bunryo Roshi urodził się w 1932 roku w Shitsuba w Japonii. Studiował na Uniwersytecie Buddyjskim Hanazono w Kioto. Praktykował w świątyni Eigenji, a następnie pod kierunkiem Kato Kozana Roshiego w Tokio. Jest opatem świątyni Daichi-ji. Aż do śmierci Seki Yuho Roshiego towarzyszył mu w jego pielgrzymce do Europy w celu nauczania zen. Pełni funkcję przewodniczącego organizacji Eigenji, zrzeszającej kilkadziesiąt świątyń leżących w okolicy klasztoru.
Rok 2003 był 30-tą z kolei pielgrzymką zen do Europy Yamady Roshiego i z tej okazji Roshi po raz pierwszy w Polsce poprowadził sesshin. Od tamtej pory sesshin z Roshim we Wrocławiu odbywały się co roku, aż do roku 2013.

Murakami Kosho Roshi

Murakami Kosho Roshi

Wieloletni uczeń Kodo Sawaki Roshiego, jednego z najbardziej poważanych nauczycieli w tradycji soto, który zwany był Bezdomnym Kodo.

Urodził się w 1937 roku w Takamatsu w Japonii. Studiował fizykę teoretyczną. Podczas swoich studiów spotkał Kodo Sawaki Roshiego i został jego uczniem. Aż do śmierci swojego nauczyciela, Kosho Murakami podążał za nim, niestrudzenie praktykując zazen. Po śmierci Sawaki Roshiego został formalnie mnichem i oddał się praktyce shikan-taza, która stała się podstawą jego codziennego życia. Kosho Murakami idąc za przykładem swojego nauczyciela Kodo Sawaki Roshiego, wędruje po Japonii, rozmawiając z ludźmi, prowadząc sesshin i praktykując takuhatsu. Podobnie jak i jego nauczyciel, nie przywiązuje specjalnej wagi do hierarchii buddyjskiej, posiadania świątyni itp. Sesshin z Murakami Kosho Roshim odbywały się w okolicach Wrocławia w latach 2002 - 2008.

Honda Tekifu Roshi

Tekifu Honda Roshi

Nauczyciel, który towarzyszył Murakami Kosho Roshiemu i wspierał nas również w trakcie kilku sesshin.