21 Jan 2024

Pierwsza rocznica śmierci Murakami Kosho Roshiego

22 stycznia 2024 mija pierwszy rok od śmierci Murakami Kosho Roshiego

Pierwsza rocznica śmierci Murakami Kosho Roshiego

22 stycznia 2023 r., dzień po swoich 86 urodzinach, 11 dni po śmierci swojego przyjaciela i rówieśnika, Tekifu Hondy Rōshiego, zmarł Kōshō Murakami Rōshi. W latach 2002-2008 Rōshi prowadził sesshin w Polsce, które mieliśmy zaszczyt organizować. Udzielił też jukai wielu uczniom. To właśnie on nadał nazwę naszej świątyni zen - Hōrakuji, Świątynia Słuchania Dharmy.

W sesshin z Rōshim brało udział wyjątkowo dużo (jak na nasze warunki) uczestników, nieco ponad 40 osób, mimo, iż nie był to łatwy trening - choćby ze względu na godzinne rundy, dwa 1.5 godzinne teishō dziennie oraz tylko dwa posiłki dziennie, składające się głównie z ryżu i surówki.

Życie Rōshiego było ucieleśnieniem tego, czego nauczał. Będąc w Polsce, wstawał często przed wszystkimi, o 2giej w nocy, żeby wykonać swoją praktykę. Mawiał, że to najlepsza pora, ponieważ nic się wówczas nie dzieje i jest spokój. Odżywiał się restrykcyjnie, głównie ryżem i surowymi warzywami. Wspominał, że po wojnie odzyskał zdrowie, kiedy zaczął jeść warzywne odpady wyrzucane z restauracji. Robił również długotrwałe głodówki, nawet 30-to dniowe. Żył w małej chatce, gdzie w zimie martwił się o szczury, które z głodu zaczęły podgryzać mydło, bo niczego innego tam nie było. Udzielając nauk o szacie buddy, Okesa, podkreślał wagę zakładania na siebie tego, co nie jest przedmiotem niczyjego pragnienia, starannie uszytej szaty zrobionej z materiałów wyrzuconych na śmieci.

Murakami Rōshi był uczniem Kōdō Sawaki Rōshiego i tak mówił o tym, jak go poznał: “Kiedy po raz pierwszy spotkałem Sawaki Kōdō Rōshiego byłem pod tak wielkim wrażeniem, że cały czas się zapytywałem jak w ogóle taka osoba mogła się pojawić na świecie. Jak to jest możliwe, że w ogóle są tacy ludzie jak ten człowiek. I od razu porzuciłem wszystko to, co robiłem wcześniej i postanowiłem, że będę praktykował zazen pod jego kierunkiem.”

Wielu z nas miało podobne odczucia spotykając właśnie Murakami Rōshiego.

Na koniec przytoczę cytat z Siusiogi użyty przez Rōshiego na jednym z pierwszych teishō w Polsce: “Wielką sprawą dla ucznia Buddhy jest wyjaśnienie narodzin i śmierci. Jeśli w narodzinach i śmierci jest Buddha, to nie ma narodzin i śmierci. Po prostu zrozum, że narodziny i śmierć są Nirwaną. Nie czuj niechęci do narodzin i śmierci, ani nie pragnij nirwany. Gdy to zrozumiesz, wówczas po raz pierwszy zostaniesz uwolniony od narodzin i śmierci. Tę jedną, wielką sprawę powinieneś całkowicie zbadać do samego dna.”

Z okazji pierwszej rocznicy udostępniliśmy kilka dodatkowych materiałów - m.in. nagranie wideo z porannej recytacji oraz śniadania, plan dnia, recytowane sutry i kilka odnośników do innych, ciekawych materiałów.