01 Dec 2018

Dzień Oświecenia Buddy

Obchody Dnia Oświecenia Buddy we Wrocławiu

Mała ceremonia z okazji Dnia Oświecenia Buddy

W najbliższą środę, 5 grudnia, o godz. 19-tej we wrocławskim zendo przy ul. Studziennej 15/17 będziemy obchodzili święto Oświecenia Buddy. Ceremonia ma otwartą formułę - zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Dzień Oświecenia Buddy (jap. Jōdō-e 成道会) jest obchodzony w tradycji japońskiej 8 grudnia, na zakończenie najbardziej intensywnego sesshin w roku, tj. rohatsu. To dzień, w którym Siddharta Gautama, po latach ciężkiej, często ascetycznej praktyki, osiągnął Wyzwolenie (skt. bodhi).

Harada Shodo Roshi w “Drodze Zen” pisze:

“Każdego roku, gdy zbliża się grudzień, mnisi wyczekują rozpoczęcia rohatsu osesshin. W każdym dojo ludzie intensyfikują energię treningu przygotowując się na to osesshin, trwające od pierwszego do ósmego grudnia. Rohatsu osesshin jest dopełnieniem rocznego treningu, czasem, kiedy każdy może podsumować swój rok praktyki.

Budda doznał oświecenia ósmego grudnia, kiedy spojrzał na gwiazdę poranną, planetę Wenus. Jasność tej planety została spostrzeżona przez Buddę z głębi jednego tygodnia samadhi. Budda odebrał tą jasność tymi samymi oczami zazen, które umożliwiają nam również zrealizowanie doskonałego oświecenia.

Cały tydzień tego najgłębszego samadhi został przerwany przez blask tej porannej gwiazdy. Całotygodniowe doświadczenie świata całkowitej duchowej śmierci, wielkiej śmierci, stanu umysłu świata poza śmiercią. W ten świat wdarła się jasność gwiazdy porannej, zanurzając się w oczach Buddy i dając odrodzenie świadomości Buddy.

Zawołał:

To jest to! To jest to! To jest to! To ja! To ja świecę tak wspaniale!

Jak głęboko musiał być poruszony i jaką cudowność musiał odczuwać. Z tego punktu wychodzi cała Dharma Buddy. Z wewnątrz tego stanu Budda powiedział:

Jak cudownie, jak cudowne! Wszystkie istoty posiadają tą czystą naturę! Co za cudownie zadziwiająca rzecz została zrealizowana! Wszystkie dziesięć tysięcy rzeczy, wszystkie kwiaty, wszystkie drzewa, wszystkie skały, wszystkie rzeczy wszędzie świecą olśniewająco! Co za niesamowita rzecz! To ten sam krajobraz, ale jak jest olśniewająco rozświetlony? Co za świeżość we wszystkim!

Z tego doświadczenia głębokiej iluminacji umysłu Buddy narodziła się cała mądrość Buddy. Cały zen mieści się wewnątrz głębokiego doświadczenia umysłu Buddy w tym momencie.

Ludzie ślubują doznać dokładnie tego samego doświadczenia Buddy, gdy rozpoczynają rohatsu osesshin. W każdym dojo zen ludzie porządkują swoje życie by być w stanie doświadczyć dokładnie tego samego stanu umysłu, ósmego grudnia, tak jak Budda. To jest mocne postanowienie, z którym przychodzą na rohatsu osesshin.”